Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego?

fizjoterapeuta, fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych, rehabilitacja, wizyta u fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta stomatologiczny to specjalista, który skupia się na rehabilitacji i leczeniu bólu oraz dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych w okolicach głowy, szyi i jamy ustnej.

Warto zaznaczyć, że pierwsza wizyta ma charakter głównie diagnostyczny. Natomiast kolejne spotkania skupione są na kompleksowej terapii, ćwiczeniach domowych oraz zmianie nawyków ruchowych.

W trakcie wizyty u fizjoterapeuty stomatologicznego, pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu dotyczącego Twoich aktualnych i przeszłych objawów. Możesz zostać również poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety, która pomoże ocenić Twój stan zdrowia.

Następnie fizjoterapeuta przystępuje do przeprowadzenia badania funkcjonalnego narządu ruchu, skupiającego się na różnych obszarach:

  1. Ogólna postawa ciała: Badane są między innymi kręgosłup i miednica, ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa szyjnego.
  2. Badanie głowy i narządu żucia: Obejmuje ocenę zakresów ruchów żuchwy, badanie manualne stawu skroniowo-żuchwowego, palpacyjne badanie mięśni żucia oraz innych mięśni w okolicy twarzy i szyi. Fizjoterapeuta może również dokonać oceny jamy ustnej oraz przeprowadzić ewentualne badanie neurologiczne, takie jak ocena czucia i badanie nerwów czaszkowych.

Kolejnym etapem jest terapia, która składa się z metod manualnych i indywidualnie dobranych ćwiczeń, odpowiednich dla Twojego konkretnego problemu. Badanie i terapia często odbywają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz jamy ustnej, mogą również obejmować obszar szyi i głowy.

Ważnym aspektem terapii są ćwiczenia lecznicze, których wykonywania fizjoterapeuta uczy podczas sesji, tak abyś mógł wykonywać je poprawnie w domu.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty:

  1. Określ jakie są Twoje potrzeby i aktualne dolegliwości: Przed wizytą, zastanów się nad objawami oraz nad tym, jak długo je odczuwasz. Fizjoterapeuta zapyta Cię o aktualne, ale także przeszłe objawy, zastanów się więc nad historią swoich dolegliwości. Możesz przygotować listę pytań lub zagadnień, o których chciałbyś porozmawiać tak, aby mieć pewność, że nie przeoczysz żadnych istotnych informacji.
  2. Przynieś ze sobą dokumentację medyczną: Jeśli posiadasz zabierz ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną (ew. badania obrazowe, RTG, rezonans, tomografię). Pozwoli to w pełni zrozumieć Twój stan zdrowia i zaplanować odpowiednio fizjoterapię.
  3. Przygotuj listę leków i suplementów: W przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków lub suplementów diety, spisz ich nazwy oraz dawki. Informacje te mogą mieć znaczenie, ponieważ niektóre leki wpływają na tolerancję wysiłku fizycznego i/lub wydolność krążeniowo-oddechową.
  4. Wygodny strój: Wybierz wygodny strój, który pozwoli na swobodne wykonywanie ruchów. Do badania postawy należy rozebrać się do bielizny lub przylegającego do ciała stroju sportowego (krótkie spodenki i biustonosz sportowy dla kobiet). Podczas badania i terapii obszaru czaszkowo-żuchwowego wygodniej będzie upiąć długie włosy, choć nie jest to konieczne z punktu widzenia fizjoterapeuty.
  5. Zadawaj pytania: Pamiętaj, że fizjoterapeuta jest tu po to, aby Ci pomóc, więc nie wahaj się zadawać pytań.
  6. Bądź otwarty i szczery: Fizjoterapeuta to zawód zaufania publicznego. Jak każdy zawód medyczny obowiązuje nas zachowanie tajemnicy zawodowej. Dlatego bez obaw podziel się wszelkimi istotnymi informacjami dotyczącymi swojego stanu zdrowia, historii medycznej oraz wszelkimi czynnikami, które mogą mieć wpływ na Twoje objawy. To pozwoli lepiej zrozumieć Twój problem i dostosować terapię do Twoich indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj, że dobre przygotowanie się do wizyty u fizjoterapeuty pomoże Ci w pełni wykorzystać terapię i osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Jak może pomóc fizjoterapeuta w leczeniu zaburzeń skroniowo-żuchwowych?

Fizjoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zachowawczego dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Co warte podkreślenia, jest to metoda małoinwazyjna, która ma niskie ryzyko skutków ubocznych, w przeciwieństwie do leczenia chirurgicznego czy ortodontycznego.

Jednak w niektórych przypadkach, leczenie inwazyjne może być konieczne. W takich sytuacjach fizjoterapia stanowi ważne przygotowanie do zabiegu/leczenia oraz jest skuteczną metodą przyspieszającą powrót do pełnej sprawności po jego wykonaniu.

W ramach kompleksowego podejścia do leczenia dysfunkcji narządu żucia, fizjoterapeuci współpracują z innymi specjalistami, takimi jak lekarze, logopedzi i psychologowie. Ta interdyscyplinarna współpraca pozwala na kompleksową opiekę nad pacjentem, uwzględniając różnorodne aspekty jego zdrowia i dobrostanu.

dr Joanna Piech
Fizjoterapeutka
Specjalizuje się w fizjoterapii stomatologicznej i ortopedycznej

Podobne wpisy