Doktorat – czym się zajmuję i czy nie żałuję?
Jestem obecnie na ostatniej prostej na mojej ścieżce wiodącej do uzyskania stopnia naukowego doktora. Lata spędzone na uczelni i pracy badawczej były czasem ciężkiej pracy, ale obfitowały także w dające satysfakcję małe i większe sukcesy. Ten etap życia ma ogromny wpływ na mój rozwój osobisty.
Doktorat – czym się zajmuję i czy nie żałuję?
Mam to szczęście, że moje zainteresowania zawodowe i badawcze są zbieżne. Specjalizuję się w fizjoterapii stomatognatycznej i w tym kierunku rozwijam się zarówno zawodowo, jak i naukowo, co częściowo staram się przemycić dla Ciebie na tym blogu.
Moja praca doktorska dotyczy wpływu zgryzu na kontrolę nerwowo-mięśniową mięśni żucia oraz biomechanikę kręgosłupa szyjnego. Dokładnie zajmuję się badaniem tego, w jaki sposób chwilowa zmiana położenia łuków zębowych wpływa na aktywność elektromiograficzną i symetrię pracy mięśni żucia, zakres ruchomości kręgosłupa szyjnego oraz stabilność posturalną u pacjentów z idiopatycznymi bólami odcinka szyjnego kręgosłupa.
Więcej na temat wyników mojej pracy doktorskiej będę mogła opowiedzieć po obronie i opublikowaniu artykułów naukowych.
Tematyka fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych oraz dysfunkcji czynnościowych narządu żucia jest mi bliska od czasu studiów. Pasją do tej dziedziny fizjoterapii zaraziła mnie promotorka pracy licencjackiej i od tamtej pory kontynuuję moje badania w tym temacie.
Praca zawodowa & doktorat
Studia doktoranckie rozpoczęłam równocześnie z pierwszą pracą w zawodzie fizjoterapeuty. Informację o dostaniu się na doktorat otrzymałam w drugim tygodniu pracy. Wyobraźcie sobie tylko, jak bardzo był to dla mnie gorący czas.
Wiedziałam, że chcę połączyć zainteresowania naukowe z pracą zawodową. W obecnej pracy zajmowałam się fizjoterapią ortopedyczną – trafiali do mnie pacjenci po zabiegach chirurgicznych, urazach, z bólami układu ruchu.
Zastanawiałam się, jak ugryźć ten temat i połączyć go z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych?
Obecnie wiemy, upraszczając, że stawy skroniowo-żuchwowe i zgryz wpływają na dalsze części układu ruchu.
Tym właśnie zajmuje się gnatologia, czyli nauka badająca wpływ budowy anatomicznej, fizjologii, patologii układu czynnościowego narządu żucia oraz skupiająca się na diagnostyce i terapii tego układu z uwzględnieniem jego wpływu na inne struktury ciała ludzkiego
Postanowiłam zbadać, jak te zależności zmieniają się w warunkach choroby, u pacjentów z problemami kręgosłupa szyjnego.
Miałam zatem dostęp do grupy badanej w ramach mojej pracy fizjoterapeutycznej! Takie 2w1 pozwoliło mi zaoszczędzić mnóstwo czasu na rekrutacji uczestników badania.
Co daje doktorat?
- Bezcennym doświadczeniem był dla mnie sam kontakt z pacjentami. Badanie pacjentów do pracy doktorskiej niezwykle podniosło mój warsztat pracy, ponieważ przeprowadzałam szczegółową diagnostykę odcinka szyjnego oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Przez moje ręce „przeszło” ponad 100 pacjentów. Dodatkowo poznałam elektromiografię kinezjologiczną, która jest świetnym, ale wymagającym narzędziem badawczym.
- Przeprowadzone badania uświadomiły mi, jak niewiele mówi się o zaburzeniach układu czynnościowego narządu żucia. W 90% uczestnicy mojego badania nie byli świadomi, że ich problemy szyjne mogą być powiązane ze stawem skroniowo-żuchwowym. Była to świetna lekcja fizjoprofilaktyki. Badania do doktoratu również skłoniły mnie do dzielenia się wiedzą na temat zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Dlatego zaczęłam prowadzić bloga i publikować w mediach społecznościowych.
Podsumowując, nie żałuję i szczerze polecam pracę nad doktoratem wszystkim tym, którzy chcą rozwijać swoje naukowe pasje związane z fizjoterapią i naukami o zdrowiu.
dr Joanna Piech Fizjoterapeutka Specjalizuje się w fizjoterapii stomatologicznej i ortopedycznej