Botoks na bruksizm: korzyści vs. ryzyka
Toksyna botulinowa (potocznie nazywana botoksem, ale także jadem kiełbasianym) wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum. Zatrucie toksyną botulinową nazywane jest botulizmem i może do niego dojść w wyniku spożycia niewłaściwie konserwowanej żywności, w której powstaje jad kiełbasiany. W zależności od dawki, toksyna botulinowa może wywoływać silne toksyczne efekty dla organizmu człowieka poprzez zahamowanie wydzielania acetylocholiny, co prowadzi do porażenia mięśni.
Zastosowanie botoksu w medycynie
Botoks znalazł zastosowanie w medycynie w leczeniu różnych schorzeń związanych z nadmiernym napięciem mięśni, np. w terapii ręki spastycznej po udarze mózgu ostrzykiwanie botoksem połączone z późniejszą fizjoterapią ręki pozwala pacjentom na poprawę porażonej funkcji kończyny górnej.
Jednak najbardziej popularne zastosowanie botoksu to redukcja zmarszczek.
Botoks stosowany jest również w leczeniu bruksizmu.
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową
Bruksizm powoduje przerost mięśni żwaczy, przez co twarz wydaje się szersza. Czasami jeden z mięśni żwaczy jest bardziej napięty, wówczas policzek po tej stronie twarzy będzie większy lub twarz po tej stronie będzie obniżona. Rysy twarzy stają się wyostrzone i dochodzi do zmiany kształtu twarzy.
Twarz kwadratowa, asymetryczna z bardziej zarysowaną linią żuchwy jest uznawana za defekt kosmetyczny. Jednak często przyczyna asymetrii twarzy leży w problemie zdrowotnym jakim jest bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie/zaciskanie zębów, który powoduje wzrost napięcia mięśni żucia. Więcej o bruksizmie przeczytasz >>TUTAJ<<
Jak wygląda podanie botoksu w mięśnie żwacze?
Leczenie bruksizmu przy użyciu botoksu to stosunkowo krótki zabieg. Proces samej iniekcji trwa zaledwie kilka minut. Przed przystąpieniem do zabiegu obszar poddawany zabiegowi jest starannie zdezynfekowany. Następnie lekarz wykonuje precyzyjne wkłucia w okolicach żuchwy, w mięśnie żwacze, aby domięśniowo podać toksynę botulinową.
Jak zmienia się twarz po botoksie na bruksizm?
Oprócz korzyści medycznych, jakim jest czasowe zmniejszenie objawów bruksizmu (tj. zgrzytanie i zaciskanie zębów w nocy) prowadzi do wyszczuplenia i wysmuklenia twarzy. Stosowanie toksyny botulinowej w obszarze żwaczy powoduje subtelne wydłużenie i złagodzenie rysów twarzy, nadając jej pożądany, delikatny owal.
Botoks na bruksizm po jakim czasie efekty?
Podanie toksyny botulinowej w mięśnie żwacze powoduje ich „zamrożenie” przez około 6 miesięcy. Efekt jest widoczny po ok. 2-3 dniach.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem botoksu obejmują:
- Ciążę i okres karmienia piersią;
- Alergię na toksynę botulinową typu A;
- Obecność stanów zapalnych w obszarze poddanym zabiegowi;
- Choroby autoimmunologiczne;
- Choroby nerwowo-mięśniowe;
- Przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych;
- Miejscowe infekcje skóry.
Botoks na bruksizm cena
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową nie jest refundowane przez NFZ. Oznacza to, że koszty związane z zabiegiem pokrywa pacjent. Cena jednorazowego podania toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu waha się od 1000 do 1500 zł.
5 powodów, dla których nie polecam pacjentom leczenia bruksizmu toksyną botulinową
Jako fizjoterapeuta nie polecam moim pacjentom leczenia bruksizmu botoksem. Uważam, że podanie toksyny botulinowej nie powinno być leczeniem pierwszego wyboru w terapii bruksizmu.
Botoks na bruksizm opinie
Wiele doniesień naukowych sugeruje, że najważniejsze w leczeniu bruksizmu jest zdiagnozowanie przyczyny przerostu mięśnia żwacza i podjęcie terapii zachowawczej, np. fizjoterapii, która jest działaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym.
Dlaczego nie polecam botoksu w leczeniu bruksizmu?
1. Botoks nie leczy a jedynie maskuje objawy
Każda dysfunkcja spowodowana nadmiernym napięciem mięśni żucia, ma swoje podłoże, przyczynę. Przerost mięśnia żwacza, jego nadmierne napięcie to objaw. Dopiero odnalezienie dysfunkcji pierwotnej, czyli przyczyny zwiększonego, dlaczego mięśnie żwacze są napięte, pozwoli na zmniejszenie zaciskania zębów. Najczęstszą przyczyną bruksizmu jest psychosomatyka, czyli stres. Ostrzykiwanie mięśnia botoksem to działanie objawowe. Nie rozwiązuje przyczyny zaciskania zębów i nadreaktywności mięśnia żwacza.
2. Botoks ma działanie krótkotrwałe
Owszem podanie toksyny botulinowej przyniesie szybkie rezultaty w postaci rozluźnienia mięśnia, a raczej jego porażenia i poprawy wyglądu twarzy. Jest to jednak efekt ograniczony czasowo i utrzymujący się średnio 6 miesięcy. Jeżeli w żaden sposób nie zadziałamy na przyczynę bruksizmu, to po przestaniu działania toksyny botulinowej problem powróci. Kolejne podanie botoksu jest możliwe. Jednakże jak każda interwencja farmakologiczna niesie ze sobą możliwość wystąpienia powikłań.
3. Podanie botoksu u kosmetyczki jest niebezpieczne
Jeżeli zdecydujesz się na podanie toksyny botulinowej zrób to u specjalisty, lekarza, który w bezpieczny sposób poda zastrzyk. Podawanie botoksu to procedura medyczna, która jest wykonywana tylko przez lekarza. Przed iniekcją przeprowadza się dokładny wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań i dobiera się odpowiednie dawki leku.
W żadnym wypadku nie decyduj się na zabieg u kosmetyczki. Rejon wstrzyknięcia toksyny botulinowej w mięśnie żwacze jest bogato unaczyniony i unerwiony – złe podanie botoksu może spowodować porażenie nerwu trójdzielnego i problemy z ruchomością mięśni twarzy.
Dodatkowo, należy pamiętać, że lekarz dysponuje legalnym źródłem toksyny botulinowej, podczas gdy nabycie jej przez osoby nieposiadające kwalifikacji medycznych nie jest kontrolowane, co zwiększa ryzyko podania substancji nieznanego pochodzenia z tzw. „czarnego rynku”.
4. Botoks powoduje osłabienie mięśni
Mięśnie, do których podano botoks są częściowo „sparaliżowane”, obrazowo – przestają działać, dzięki czemu ich nadmierna aktywność zostaje zmniejszona. Dodatkowo z każdym podaniem toksyny botulinowej mięsień ulega osłabieniu i jego reakcja na zabieg zmniejsza się.
Doniesienia naukowe sugerują, ponadto że po ustąpieniu działania botoksu mięśnie nie zawsze są w stanie w pełni powrócić do swojej dawnej aktywności. Zbyt duża liczba wstrzyknięć botoksu powoduje efekt maski, zanik mimiki twarzy.
5. Botoks na bruksizm skutki uboczne
Czasami dochodzi do sytuacji, gdy toksyna botulinowa przenika do sąsiednich mięśni. Może to spowodować uszkodzenie struktur sąsiednich lub spowodować asymetrię twarzy. Dodatkowo, regularne podawanie zastrzyków z botoksu powoduje zanikanie mięśni, co skutkuje deformacją owalu twarzy oraz utratą elastyczności skóry.
Botoks na bruksizm: korzyści vs. ryzyka
Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu takiego zabiegu, warto dokładnie przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw oraz skonsultować się z lekarzem. Należy ocenić potencjalne korzyści i straty oraz możliwe przeciwwskazania do zabiegu.
Przed poddaniem się zabiegowi warto podjąć próbę leczenia zachowawczego, ponieważ istnieją bezpieczniejsze alternatywy botoksu w leczeniu objawów bruksizmu, np. fizjoterapia,
dr Joanna Piech Fizjoterapeutka Specjalizuje się w fizjoterapii stomatologicznej i ortopedycznej