Kinesiotaping twarzy – estetyka i zdrowie
Kinesiotaping (inaczej taping, kinesiology taping, taśmy, plastrowanie dynamiczne) stosowany jest w fizjoterapii jako metoda wspomagająca i utrzymująca efekty rehabilitacji. Taping znajduje swoje zastosowanie także w sporcie jako metoda regeneracyjna.
Obecnie kinesiotaping estetyczny zyskuje na popularności ze względu na jego zastosowanie w kosmetologii.
Kinesiotaping – co to?
Kinesiotaping polega na przyklejeniu na skórze elastycznych plastrów. Zabieg wydaje się być szybki i prosty w wykonaniu, jednak wiele zależy od miejsca przyklejenia taśmy oraz odpowiedniego kierunku i naciągnięcia plastrów. Dlatego powinna wykonywać go osoba, która posiada wiedzę anatomiczną i zna procedurę aplikowania taśm. Często pacjenci po przeszkoleniu przez fizjoterapeutę mogą samodzielnie przyklejać taśmy w łatwiej dostępnych miejscach.
Kinesiotaping estetyczny twarzy – jako wygląda zabieg krok po kroku
Kinesiotaping estetyczny twarzy to technika polegająca na przyklejaniu małych fragmentów taśm na skórze w obszarze twarzy i szyi. Plastry mają rozmiary i kształty zbliżone do wielkości struktur mięśniowych lub obszaru, na który chcemy zadziałać.
Krok pierwszy: Istotne jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru taśmy. Fizjoterapeuta docina plastry w odpowiedni sposób – wzdłuż, tak aby taśmę dało się rozciągnąć oraz zaokrągla jej brzegi, aby dłużej utrzymywała się na skórze.
Krok drugi: Oczyszczenie skóry z makijażu i kosmetyków pozwala na lepsze przyklejenie taśmy i jej lepsze oddziaływanie na system powięziowo-mięśniowy. Skóra powinna być czysta i osuszona.
Krok trzeci: W zależności od kierunku przebiegu mięśnia i rodzaju aplikacji, fizjoterapeuta przykleja bazę taśmy (czyli jeden z jej końców),a następnie odpowiednio naciąga taśmę i dokleja bazę końcową.
Krok czwarty: Kilkukrotne potarcie taśmy, aby lepiej trzymała się na twarzy.
Jak długo można nosić kinesiotaping na twarzy?
Kinesiotaping estetyczny można utrzymywać na twarzy przez dobę.
Jeżeli plaster samoistnie się odkleił, zdejmij go z twarzy – nawet lekko odklejona taśma nie spełnia już swojej roli.
Chociaż klej zastosowany w oryginalnych taśmach do kinesiotapingu ma właściwości neutralne dla skóry, podobne do tych używanych w plasterkach na skaleczenia, i rzadko powoduje podrażnienia, to w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek uczucia świądu lub pieczenia, zaleca się wcześniejsze zdjęcie taśm.
W celu bezpieczeństwa należy przeprowadzić próbę uczuleniową, szczególnie u osób z nadwrażliwością skóry lub które będą stosować taping po raz pierwszy. Aby to zrobić, naklejamy niewielki fragment taśmy na skórę pod obojczykiem lub na wewnętrznej części przedramienia. Po upływie 24 godzin usuwamy plaster i sprawdzamy, czy na skórze nie pojawiło się zaczerwienienie.
Jak zdejmować kinesiotaping z twarzy?
Zazwyczaj taśmy można zdjąć bez problemów. Jednak jeżeli przeczuwasz, że taśma przykleiła się zbyt mocno, namocz ją wodą lub użyj olejku lub oliwki. Następnie delikatnie zroluj brzeg taśmy i dalej stopniowo rolując taśmę, ściągnij ją z twarzy.
Jakie korzyści może przynieść kinesiotaping twarzy?
Metoda ta może być skutecznym wsparciem w różnych schorzeniach i dolegliwościach, takich jak:
- ból głowy,
- ból stawu skroniowo-żuchwowego,
- wzmożone napięcie mięśni (np. przy bruksizmie),
- bóle mięśniowo-powięziowe,
- nerwobóle,
- krwiaki czy obrzęki po urazach lub zabiegach stomatologicznych np. po usunięciu ósemek.
Zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny, a efekty mogą być zaskakujące! Poprzez delikatne napięcie i docisk na skórę, taśmy kinesiotapingu stymulują receptory nerwowe i limfatyczne, co może pomóc w złagodzeniu bólu, zmniejszeniu obrzęków oraz poprawie elastyczności i regeneracji skóry.
Ponadto, kinesiotaping estetyczny twarzy może być także stosowany w kosmetologii w celu poprawy jędrności i wyglądu skóry. Zabieg pomaga w:
Warto jednak zaznaczyć, że kinesiotaping twarzy powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanego terapeutę, który dostosuje technikę do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Przeciwwskazania
Jak każdy zabieg kinesiotaping twarzy również ma pewne przeciwwskazania do jego wykonywania:
Co sądzę o kinesiotapingu?
Osobiście bardzo lubię efekt, jaki osiąga się dzięki kinesiotapingowi na twarzy i często stosuję tę technikę u pacjentek po zabiegach estetycznych, takich jak masaż twarzy, facemodeling czy kobido. Zauważam pozytywne rezultaty zwłaszcza w przypadku zmniejszenia obrzęków na twarzy i poprawy jej odżywienia.
Warto zaznaczyć, że kinesiotaping jest działaniem wspomagającym, którego celem jest podtrzymanie efektów osiągniętych w trakcie rehabilitacji lub po zabiegu estetycznym. Samodzielne zastosowanie plastrów (z wyjątkiem aplikacji limfatycznych) nie przynosi tak spektakularnych efektów, jak połączenie tej techniki z fizjoterapią.
Kinesiotaping to technika, którą lubię i często stosuję u moich pacjentów. Jest to niezastąpione wsparcie w fizjoterapii dla osób po zabiegach w rejonie twarzy i szyi, w przypadku bruksizmu oraz w redukcji krwiaków i obrzęków po urazach.
dr Joanna Piech Fizjoterapeutka Specjalizuje się w fizjoterapii stomatologicznej i ortopedycznej