Mięśnie dna miednicy i staw skroniowo-żuchwowy
Mięśnie dna miednicy i stawy skroniowo-żuchwowe? Czy między tymi odległymi strukturami ciała istnieją jakiekolwiek połączenia funkcjonalne? Otóż tak! Nasze ciało jest niezwykłym i starannie zaprojektowanym systemem, a niektóre połączenia anatomiczne i funkcjonalne mogą być zaskakujące. Jednak wyjaśnienie tych powiązań jest logiczne i w pełni uzasadnione.
Mięśnie dna miednicy a staw skroniowo-żuchwowy: połączenia mięśniowo-powięziowe
Rola powięzi w biomechanice ciała
Powięź to trójwymiarowa, ciągła, tkanka miękka tworząca sieć, która otacza i przenika mięśnie, kości, naczynia, nerwy, narządy i inne struktury ciała. Powięź jest złożonym systemem, bogatym w proprioceptory, czyli receptory które przekazują informacje o obciążeniach mechanicznych.
Model biotensegracji tłumaczy budowę strukturalną organizmów żywych i opiera się na przenoszeniu napięć (mechanotransdukcji) poprzez powięź na różne struktury ciała, co warunkuje integralność ciała i jego adaptację do zmian środowiska.
Innym modelem opisującym ciągłość powięzi są taśmy anatomiczne, które łączą bliskie i odległe struktury mięśniowe.
Taśmy anatomiczne, zwłaszcza taśma głęboka przednia, stanowią połączenie pomiędzy stawem skroniowo-żuchwowym a mięśniami dna miednicy. Taśma ta biegnie przez różne obszary ciała, integrując je w kompleksowy system.
Dysfunkcje i ich wpływ na zdrowie:
Wzmożone napięcie mięśniowo-powięziowe i jego konsekwencje:
Związek między mięśniami dna miednicy a stawem skroniowo-żuchwowym:
Mięśnie dna miednicy a staw skroniowo-żuchwowy: psychosomatyka
Stres nie tylko kumuluje się wewnętrznie, ale również objawia się poprzez napięcia lub uczucie dyskomfortu w ciele. Przewlekły stres prowadzi do zmian strukturalnych w tkankach.
Jedną z przyczyn występowania dysfunkcji skroniowo-żuchwowych jest stres. Obszar twarzy jest ściśle związany z emocjami i dobrostanem psychicznym. Nagromadzenie czynniki stresogennych powoduje, że w końcu muszą one znaleźć jakieś wyjście z naszego ciała – najczęściej w postaci destrukcyjnych zachowań.
Objawy te obejmują parafunkcje narządu żucia tj. zgrzytanie zębami w nocy (bruksizm), zaciskanie zębów, a w konsekwencji ścieranie się zębów, bóle głowy, migreny, bóle stawów, a także szumy uszne (po wykluczeniu innych przyczyn).
Jednocześnie, dysfunkcje dna miednicy, po wykluczeniu przyczyny organicznych, takie jak bolesne, obfite czy skąpe miesiączkowanie, nietrzymanie moczu (spoczynkowe i wysiłkowe), częstomocz, zaburzenia wypróżniania, ból podczas stosunku, głównie wynikają z zaburzeń dystrybucji napięcia w mięśniach dna miednicy. Także tutaj ważnym czynnikiem predysponującym jest stres.
Mięśnie dna miednicy a staw skroniowo-żuchwowy: podłoże hormonalne
Dysfunkcje dna miednicy, tj. nietrzymanie moczu oraz zaburzenia skroniowo-żuchwowe występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Kobiety w ciąży mogą częściej doświadczać bólu stawu skroniowo-żuchwowego, co może być spowodowane wahaniem hormonów płciowych, zwłaszcza estrogenów.
Wyższy poziom estrogenów stymuluje nocyceptywne zakończenia nerwu trójdzielnego, powodując wzmożone napięcie mięśni żucia i sensytyzację ośrodkową.
Relaksyna, produkowana tylko w ciąży, wpływa na elastyczność stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni i więzadeł, co predysponuje do TMD poprzez nadmierne rozluźnienie stawów.
W ciąży zmienia się postawa ciała związana z przeniesieniem środka ciężkości ciała wraz ze wzrostem dziecka, co powoduje zminę dystrybucji obciążeń i napięć w układzie ruchu.
Co ciekawe, przygotowując się do porodu warto pamiętać o pewnej ważnej synergii. Podczas porodu ważne jest aby nie zaciskać zębów. Skupienie się na oddechu i rozluźnienie twarzy ułatwi rozluźnienie mięśni dna miednicy podczas parcia.
Fizjoterapeuta może pomóc
Jak widać, połączenia w ludzkim ciele mogą być zaskakujące. Dlatego tylko odpowiednia, całościowa diagnostyka oraz szczegółowy wywiad pozwolą odnaleźć przyczynę występujących dolegliwości.
Czasami redukcja stresu, odpowiednia fizjoterapia oraz zmiana stylu życia mogą pomóc zniwelować oba problemy.
Należy zaznaczyć, że fizjoterapia jest skutecznym narzędziem w leczeniu dysfunkcji napięcia mięśni dna miednicy, takich jak nietrzymanie moczu, oraz zaburzeń skroniowo-żuchwowych.
dr Joanna Piech Fizjoterapeutka Specjalizuje się w fizjoterapii stomatologicznej i ortopedycznej