Jak zadbać o struktury stawowe? Zobacz 4 proste ćwiczenia na zdrowy staw skroniowo-żuchwowy
Staw skroniowo-żuchwowy to jeden z najbardziej „pracowitych” stawów w naszym ciele. Bierze udział w wielu podstawowym funkcjach życiowych tj. żucie, picie, oddychanie, przełykanie, komunikacja werbalna i niewerbalna.
W ciągu doby przełykamy ślinę około 2000-2500 razy, co sprawia, że staw skroniowo-żuchwowy nie odpoczywa nawet w nocy. Dodatkowo wszystkie emocje oraz parafunkcje w postaci zaciskania zębów sprawiają, że staw skroniowo-żuchwowym ulega dużym przeciążeniom.
1. Ćwiczenie odżywiające struktury stawu skroniowo-żuchwowego
Medytacja połączona z mruczeniem mantr lub po prostu mruczenie sprawia, że nasze ciało zaczyna rezonować, jest wprawione w drgania. Udowodniono, że taka sytuacja sprzyja produkcji mazi w stawie skroniowo-żuchwowym. Dlatego usiądź wygodnie, przyłóż ręce do stawu i zacznij mruczeć jednostajnie „ommmmmm”.
2. Ćwiczenie rozluźniające mięśnie żwacze
Ułóż dłonie na bocznej stronie twarzy i rozmasuj napięte mięśnie, delikatnie otwórz usta, tak aby zęby się nie stykały. Możesz wykonywać uciski w bolesnych punktach. Pozwoli to na rozluźnienie napiętych mięśni żwaczy.
3. Ćwiczenie oddechowe – hipopresja
Weź głęboki wdech nosem policz do 4, następnie wstrzymaj oddech na 2 sekundy i zrób długi wydech. Następnie zatrzymaj oddech tak jakbyś chciał wziąć wdech nie nabierając powietrza do płuc. Poczuj jak Twoje dolne żebra rozszerzają się, a przepona mocno pracuje.
Jest to zabieg hipopresji, który ma za zadanie zmniejszyć ciśnienie śródbrzuszne i pozwala na silną aktywację przepony, mięśnia poprzecznego brzucha a nawet dna miednicy. Świetnie sprawdzi się także w przypadku nadmiernie napiętych mięśni żucia.
4. Ćwiczenie prawidłowej pozycji języka
Ułóż język na górnym podniebieniu, dzięki temu stworzysz przestrzeń między zębami, która nie pozwoli na zaciskanie zębów. Zapewnienie przestrzeni między łukami zębowymi sprawia, że również struktury stawu skroniowo-żuchwowego „rozluźniają się”.
W sytuacji spoczynkowej, czyli zawsze, kiedy nie jemy i nie mówimy, nasz język powinien znajdować się na górnym podniebieniu.
Powyższe ćwiczenia są na tyle proste, że możesz wykonywać je codziennie w ramach profilaktyki oraz doraźnie, kiedy czujesz że Twoja twarz jest napięta lub odczuwasz ból w okolicy żuchwy.
dr Joanna Piech Fizjoterapeutka Specjalizuje się w fizjoterapii stomatologicznej i ortopedycznej