Nie pozwól, aby bruksizm zrujnował Twój sen, poznaj 4 sposoby na zgrzytanie zębami 

sen, kotki, pieski, spanie, dobry sen, słodki sen, bezdech senny

Bruksizm to rodzaj parafunkcji, która objawia się zaciskaniem i/lub zgrzytaniem zębami podczas snu. Więcej szczegółów na temat bruksizmu przeczytasz >>TUTAJ<<

Dziś chciałabym opowiedzieć Ci o 4 prostych sposobach, które pozwolą kontrolować i zmniejszyć objawy bruksizmu. Ćwiczenia te mogą być stosowane codziennie w ramach profilaktyki zdrowotnej. Dzięki tym zabiegom poczujesz, że Twoja twarz jest bardziej rozluźniona, a sen stanie się spokojniejszy.

Leczenie zgrzytania zębami: 4 niezawodne kroki ku zdrowiu

Po pierwsze: Uświadom sobie fakt, że zgrzytasz zębami

Nie pozwól, aby bruksizm zrujnował Twój sen, poznaj 4 sposoby na zgrzytanie zębami 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zgrzyta zębami w nocy. Często o tym fakcie dowiadujemy się od bliskich, którzy śpią z nami w jednym łóżku/pokoju. 

Co jednak, gdy nikt do tej pory nie zwrócił Ci uwagi na ten problem? 

Możesz w łatwy sposób sprawdzić, czy zgrzytasz zębami. Jeżeli budzisz się rano z uczuciem sztywności/napięcia mięśni twarzy, czasami może towarzyszyć temu ból zębów lub żuchwy, a także jeżeli stomatolog zauważy starte powierzchnie zębowe. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem masz bruksizm.

Po drugie: Dowiedz się, co Ci grozi

Nie pozwól, aby bruksizm zrujnował Twój sen, poznaj 4 sposoby na zgrzytanie zębami 

Irytujący dla bliskiego otoczenia nawyk zgrzytania zębami jest niebezpieczny dla zdrowia Twoich zębów i narządu żucia. Zęby podczas zaciskania wytwarzają nacisk równy 500 kg. Szkliwo jest niezwykle wytrzymałą tkanką, ale nie niezniszczalną.

Powtarzające się w ciągu nocy epizody bruksizmu mogą zniszczyć szkliwo, co objawia się starciem powierzchni zębowych. Dodatkowo dochodzi do nadmiernego obciążenia stawu skroniowo-żuchwowego, co powoduje ból, trzeszczenia i ograniczenie ruchomości żuchwy. 

Po trzecie: Samokontrola – klucz do zdrowia

Nie pozwól, aby bruksizm zrujnował Twój sen, poznaj 4 sposoby na zgrzytanie zębami 

Jeżeli już wiesz, że zgrzytanie zębami to Twój problem. Staraj się kontrolować ten zły nawyk – jeżeli pojawia się on w ciągu dnia, sprawdzaj w jakich sytuacjach i kiedy zaciskasz zęby. 

Jeżeli przyłapiesz się na zaciskaniu zębów od razu rozluźnij szczęki. Zrób głębszy wdech, nabierz powietrza w policzki i poczuj jak mięśnie twarzy rozluźniają się, a Twoje górne i dolne zęby nie stykają się ze sobą. Poza jedzeniem i piciem zęby nie powinny się ze sobą stykać. 

Po czwarte: Zastąp zły nawyk dobrym!

Nie pozwól, aby bruksizm zrujnował Twój sen, poznaj 4 sposoby na zgrzytanie zębami 

Czy zaciskanie zębów powoduje u Ciebie rozmowa z apodyktycznym szefem, a może jazda samochodem wyzwala u Ciebie szczękościsk? Zgrzytasz zębami w nocy? Zrób coś odwrotnego! 

Poniżej przedstawiam 3 sytuacje, podczas których możesz zaobserwować zaciskanie/zgrzytanie zębami i 3 ćwiczenia, które pomogą Ci rozluźnić mięśnie żucia

Sytuacja nr 1. Stresujące spotkanie w pracy

Podczas spotkania z szefem podeprzyj brodę o rękę i rozluźnij szczęki, tak aby Twoje zęby nie stykały się, delikatnie dociśnij dolną szczękę do ręki bez otwierania ust. Dzięki temu nie tylko rozluźnisz mięśnie, które są odpowiedzialne za zamykanie ust i zaciskanie, ale będziesz sprawiał wrażenie osoby, która jest szczerze zainteresowana tym co mówi Twój szef 😉

Sytuacja nr 2. Korki na drodze 

Podczas jazdy samochodem ułóż język na górnym podniebieniu, dzięki temu stworzysz przestrzeń między zębami, która nie pozwoli na zaciskanie zębów. Dodatkowo, nie będziesz w stanie krzyczeć i bluzgać na innych kierowców, za co wdzięczne będą nie tylko Twoje zęby, ale także współtowarzysze podróży 😉

Sytuacja nr 3. Bruksizm – nocne zgrzytanie zębami

Twój partner/ka śpi z poduszką na głowie, bo nie może znieść Twojego nocnego zgrzytania zębami? Nie masz kontroli nad tym co dzieje się, gdy śpisz. Natomiast masz szansę tak zmęczyć Twoje mięśnie żucia przed snem, żeby odechciało im się pracować w nocy. Jak to zrobić? Wykonuj ćwiczenia poizometrycznej relaksacji mięśni żwaczy, przed snem. 

Nie pozwól, aby bruksizm zrujnował Twój sen, poznaj 4 sposoby na zgrzytanie zębami 

Poizometryczna relaksacja mięśni żwaczy – instruktaż:

  1. Usiądź wygodnie na łóżku z podpartymi plecami.
  2. Ułóż dłonie złożone w pięść pod brodą.
  3. Otwórz delikatnie usta, tak jakbyś chciał docisnąć żuchwę do pięści. 
  4. Utrzymaj pozycję bez ruchu przez 6 sekund.
  5. Następnie rozluźnij docisk żuchwy.
  6. Powtórz ćwiczenie 6 razy.
  7. Na koniec nabierz powietrza w policzki i wykonaj długi wydech.
dr Joanna Piech
Fizjoterapeutka
Specjalizuje się w fizjoterapii stomatologicznej i ortopedycznej

Podobne wpisy