Stres i zdrowie jamy ustnej: negatywny wpływ stresu na narząd żucia

stres, staw skroniowo-żuchwowy, dysfunkcje skroniowo-żuchwowe, ból stawu skroniowo-żuchwowego

Czy wiesz, że objawy dysfunkcji narządu żucia mogą dotyczyć nawet 60-90% osób dorosłych!

Dysfunkcje narządu żucia obok próchnicy zębów i chorób przyzębia są jednym z najczęściej występujących schorzeń dotyczących jamy ustnej. 

Co jest przyczyną tak dużego odsetka występowania tych chorób?

Rozwój cywilizacyjny i wzrastające tempo życia prowadzą do większej ekspozycji na stres. Jednego jesteśmy pewni, że zmiana i dostosowywanie się do niej jest i będzie w przyszłości jedną z głównych umiejętności człowieka. Niepewność rodzi stres, a stres i emocje powodują obciążenia układu żucia. Aktualnie możemy stwierdzić, że każdy człowiek reaguje na stres jakimś rodzajem parafunkcji, są to np. zaciskanie zębów, obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka, podgryzanie warg lub wnętrza policzków, a także nawykowe żucie gumy!

Stres to nasza codzienność

Stres i zdrowie jamy ustnej: negatywny wpływ stresu na narząd żucia

Przypomnij sobie, jak reagujesz, gdy jadąc samochodem na Twojej drodze pojawia się kierowca, który jedzie zbyt blisko, używa klaksonu i miga długimi światłami, zmuszając Cię do ustąpienia mu drogi. Niezbyt komfortowa sytuacja, delikatnie rzecz ujmując… Co w tym czasie dzieje się z Twoją twarzą? Czy przypadkiem odruchowo w zdenerwowaniu nie zaciskasz zębów, a może zaczynasz mocno nimi zgrzytać?

Jeżeli takie odruchy są sporadyczne, spowodowane ekstremalnymi sytuacjami, nie powinieneś się martwić. Co jednak, gdy każda jazda samochodem lub stresująca sytuacja w pracy wiąże się z uczuciem napięcia mięśni twarzy i zaciśniętych szczęk? Może to doprowadzić do pojawienia się problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, a nawet skutkować bólem zębów, bólami twarzy i głowy!

Stres i emocje wypisane są na twarzy

Stres i zdrowie jamy ustnej: negatywny wpływ stresu na narząd żucia

Stres jest jednym z głównych winowajców występowania zaburzeń układu czynnościowego narządu żucia. W trakcie dnia odczuwamy całe spektrum stanów emocjonalnych, od radości do smutku. Mięśnie twarzy codziennie pracują podczas nawet najmniejszego mrugnięcia okiem. Nasza mimika twarzy, komunikacja niewerbalna zależy od mięśni.

Także mięśnie narządu żucia współuczestniczą w wyrażaniu emocji. Szczególnie często mięśnie żucia aktywują się w trakcie zdenerwowania, lęku, w sytuacjach stresowych – czujemy wtedy, że nasza twarz jest napięta, szczęki sztywne od zaciskania. Kiedy przychodzi złość odruchowo zaciskamy pięści i zęby.

Spróbuj mocno zacisnąć dłonie w pięść, a od razu poczujesz, że Twoje zęby również są zaciśnięte. Dlatego to mięśnie żwacze i skroniowe, które odpowiadają za ruch zamykania ust i zaciskania zębów, są nadmiernie napięte. 

Radzenie sobie ze stresem

Stres i zdrowie jamy ustnej: negatywny wpływ stresu na narząd żucia

Brzmi banalnie, jak oklepana formuła. Walka ze stresem jest żmudna, a czasami wydaje się być wręcz niemożliwa, dlatego warto znaleźć własny sposób na rozładowanie napięcia emocjonalnego lub poszukać pomocy u psychoterapeuty. 

Słuchanie ulubionej muzyki, ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga, długie spacery, rozmowy z przyjaciółmi, rodziną, ćwiczenia relaksacyjne lub greckie tłuczenie talerzy (tego ostatniego nie polecam dużo sprzątania i braki w zastawie ;)).  To tylko przykłady, ale jeżeli potrafisz samodzielnie zmniejszyć swój stres jesteś szczęściarzem. 

Jedno jest pewne stres nasila zgrzytanie zębami, co stanowi jedną z przyczyn późniejszych problemów z narządem żucia. Zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym wpływają na odległe części ciała i mogą powodować bóle w całym ciele.

Pacjenci z problemami skroniowo-żuchwowymi często przez długie lata bezskutecznie szukają pomocy u wielu specjalistów, wydając masę pieniędzy na leczenie objawowe, głównie nieskuteczną farmakologię. 

Weź zdrowie w swoje ręce i zapobiegaj zamiast leczyć!

Dlatego tak istotne są wszystkie niefarmakologiczne sposoby leczenia dysfunkcji narządu żucia. Jedną z nich jest fizjoterapia stomatologiczna oraz w razie potrzeby również psychoterapia.

dr Joanna Piech
Fizjoterapeutka
Specjalizuje się w fizjoterapii stomatologicznej i ortopedycznej

Podobne wpisy